3Д Фрезерування й верстат фрезерний з ЧПУ

3d фрезерування - це сучасна комплексна методика обробки твердих матеріалів, що дозволяє створювати об'ємні вироби складної форми. Процес 3д фрезерування автоматизований, на всіх етапах використовується комп'ютерне обчислювальне устаткування, безпосередня обробка заготовки здійснюється на верстатах з числовим програмним управлінням.


Матеріали, які підходять для 3д фрезерування

Способи, методи та обладнання 3д фрезерування на сучасному виробництві дають можливість для створення деталей і інших виробів, що мають об'єм, з найрізноманітніших матеріалів. Найбільш широко використовуються:

 • метали. Для 3d фрезерування підходять як чорні (стали різних марок), так і кольорові метали й сплави (мідь, алюміній, бронза, латунь і інші);
 • тверді пластики різних видів - ПВХ, полікарбонат, поліетиленові похідні та інші;
 • деревина. 3d фрезерування дерева широко застосовується при виготовленні меблів, декоративних елементів;
 • композитні матеріали. 3д фрезерування дозволяє створювати вироби складної топології із сучасних композитів, що включають скловолокно, кераміку, смоли та інші компоненти;
 • камінь. Технологія уможливлює точну обробку різних типів порід в декоративних та інших цілях.

 • Залежно від обраного матеріалу, підбираються фрези, режими обробки і послідовність операцій верстатів з ЧПУ.

  3d фрезерування - крок за кроком

  Виробництво з використанням технології 3д фрезерування включає в себе наступні ступені:

 • На підставі технічного завдання розробляється проект, який містить 3D модель. Для цього інженерами використовуються CAD \ CAM системи автоматизованого проектування - T-Flex, Kompas, SolidWorks, 3D Studio Max і інші.
 • Створюється детальний поетапний технологічний процес, що враховує всі аспекти завдання - матеріал, складність деталі й так далі. Виходячи з техпроцесу, підбираються інструменти, типи верстатів і режими роботи.
 • Техпроцес перекладається на мову машинних команд для обраного верстата з ЧПУ, тобто, пишеться програма.
 • Виготовляється пробний виріб, як правило - з пластику. Це робиться для того, щоб здешевити перевірку і не витрачати дорогі матеріали.
 • Після аналізу тестової деталі, при необхідності, вносяться зміни в програму техпроцесу.
 • Запускається виробництво чистового виробу з потрібного матеріалу.
 • Процес фрезерування

  3д фрезерування - високотехнологічний спосіб виробництва, що вимагає контролю на всіх етапах. Кожен крок технологічного процесу контролюється програмою фрезеровочного верстата з ЧПУ. У міру виконання програми, фрезер змінює форму заготовки, створюючи готове об'ємне виріб.


  Під час роботи 3d фрезерний верстат здійснює два проходи:


 • чорнова обробка дозволяє надати заготівлі загальні необхідні форми, просвердлити отвори та вивести лінії поверхонь. На цій стадії використовуються більші фрези, 3d верстат працює з більшим кроком;
 • під час чистового проходу, виріб набуває остаточну форму, все розміри наводяться в повну відповідність із закладеною під фрезерний 3д верстат програмою. Рівень обладнання дозволяє виробляти чистові операції з високою точністю і мінімальними допусками.


 • На обох етапах найчастіше застосовуються конічні типи фрез, що мають плоскі та сферичні кінці. Ця форма оптимальна для створення складних 3Д об'єктів.

  Як працює 3д фрезерний верстат з ЧПУ

  Фізично 3д фрезерний верстат функціонує, так само як традиційне оброблювальне обладнання - відбувається взаємодія фрези й заготівлі, в результаті якого остання змінює свою форму і стає готовим монолітним виробом. Головна відмінність і особливість верстатів з ЧПУ полягає в тому, що всі операції контролюються обчислювальною системою, а не робочим. Програма, розроблена інженером і закладена оператором, управляє всіма переміщеннями, швидкостями та траєкторіями фрез і заготівлі.

  Види фрезерувальних верстатів з ЧПУ

  В Україні на сучасних виробництвах широко використовуються наступні типи 3д верстатів для фрезерування:

 • трьохкоординатні - для порівняно нескладних технологічних процесів;
 • четирехкоордінатні - дозволяють вирішувати досить складні технічні завдання;
 • п'ятикоординатні - найпередовіші представники 3д фрезерних верстатів з ЧПУ, здатні виготовити деталь з практично будь-якими заданими параметрами.


 • Вибір типу верстата для фрезерування проводиться в кожному конкретному випадку, при цьому, в першу чергу, враховується складність виробу, наявність криволінійних поверхонь, не скрізних отворів, отворів не циліндричної форми й інші моменти. Чим складніше конфігурація деталі, тим більшими можливостями повинен володіти 3д фрезерний верстат. При цьому, матеріал зазвичай не має вирішального значення - сучасне 3д обладнання однаково точно обробляє і дерево, і тверді сорти стали.

  3Д фрезерування - переваги технології на верстатах з ЧПУ

  Фрезерування на верстатах з комп'ютерним управлінням (ЧПУ) - це сучасний спосіб виробництва, що володіє багатьма значущими перевагами перед обладнанням минулого покоління.

  1. Правильно розроблена програма не робить помилок і виконує всі операції з високою точністю. Це дозволяє виготовляти цільні об'ємні деталі та інші вироби будь-якої форми з мінімальними допусками за розмірами.
  2. Швидкість станкового 3д фрезерування набагато вище, ніж робота навіть досвідченого майстра-верстатника. Оператору досить ввести програму в пам'ять пристрою, що управляє і запустити її виконання, при цьому не потрібно ніякого постійного контролю. Таким чином, одна людина може обслуговувати кілька безперервних процесів, що істотно скорочує витрати на виробництво.
  3. Сучасне 3d обробляє обладнання з ЧПУ може використовуватися для самих різних завдань - від роботи зі значними поверхнями до нанесення найтоншого гравіювання.

  Де затребувані фрезерувальними верстати з ЧПУ

  Сфера застосування фрезерувальних верстатів з ЧПУ охоплює всі галузі виробництва. Універсальність методики дозволяє успішно застосовувати 3д фрезерування в:


 • машинобудуванні, виготовленні двигунів, автомобілів, літаків та іншої високотехнологічної техніки;
 • проектуванні та створенні пробних 3Д моделей будь-яких складних деталей, що вимагають точного дотримання розрахованих розмірів;
 • ювелірній справі, де вкрай важлива висока точність в найдрібніших деталях;
 • в скульптурі та архітектурі. 3д принтер по дереву дозволяє швидко створювати недорогі наочні макети майбутніх будівель, споруд і скульптур;
 • при виробництві електроніки і побутових приладів. Пластикові елементи, які неможливо відлити звичайними способами, можна виточувати на 3д верстатах з ЧПУ, при цьому знижуються витрати на їх виробництво і наноситься менший збиток екології.


 • Методи 3д фрезерування дозволяють виготовляти вироби з високою точністю з самих різних матеріалів, скорочуючи час на обробку і кількість браку. Верстати з ЧПУ і їх програмне забезпечення постійно удосконалюються, що говорить про гарні перспективи цієї галузі.